STOWARZYSZENIE PI-STACJA

about us
info in english

MMS Sadyba: Międzypokoleniowe Miejsce Spotkań - Sadyba

f t

LIPIEC 31-07-2022 akcja Sadyba ikona

MMS Sadyba: Akcja! Aktywacja!W ramach konkursu „Działania na rzecz Seniorów w Dzielnicy Mokotów” ogłoszonego przez: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy - Dzielnica Mokotów Stowarzyszenie PI-stacja zdobyło środki na realizację projektu poświęconego aktywizacji grupy 60+ oraz integracji międzypokoleniowej. Inspiracją do działania była budowa pawilonu w ramach realizacji zadania z Budżetu Obywatelskiego pn. Międzypokoleniowe Miejsce Spotkań - sąsiedzki pawilon parkowy na Skwerze Ormiańskim.


Od kwietnia do lipca 2022 nasze Stowarzyszenie we współpracy z partnerami sadybiańskimi zrealizowało MMS Sadyba: Akcja! Aktywacja! Działania międzypokoleniowe na Mokotowie. Autorkami i głównymi realizatorkami projektu były Renata Piasecka ze Stowarzyszenia PI-stacja i Kasia Szczepaniak z inicjatywy Akademia Znajomych.


Zadanie pod nazwą MMS Sadyba: Akcja! Aktywacja! Działania międzypokoleniowe na Mokotowie zostało zrealizowane w okresie kwiecień - lipiec 2022 i miało na celu przede wszystkim:

 1. przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu seniorów/seniorek (osób 60+) z Sadyby poprzez ich aktywizację,
 2. integrację międzypokoleniową na Sadybie,
 3. wzmocnienie poczucia lokalnej wspólnotowości osób ze wszystkich części Sadyby,
 4. oswojenie przestrzeni i zainteresowanie mieszkańców/ek budującym się Pawilonem (MMS).


Fotorelacja dostępna jest TUTAJ


Główne składowe projektu:


 1. Rekrutacja i integracja grupy liderskiej 60+

  W kwietniu przeprowadzona została rekrutacja naszymi kanałami (link) i zawiązała się Grupa Liderska 60+ złożona z 10 osób. Przy wsparciu merytorycznym prowadzących spotkania Grupa przygotowała plan działania międzypokoleniowego i ustaliła datę 11.06.2022 - wybrany został termin przypadający w trakcie popularnego dorocznego Festiwalu Otwarte Ogrody Sadyba - tak, aby zapewnić jak największą frekwencję. Odbyło się łącznie 10 spotkań Grupy Liderskiej 60+, w tym 6 zgodnie z planami projektowymi, oraz 3 dodatkowe organizacyjne przed wydarzeniem głównym (11.06.2022) i jedno spotkanie podsumowująco-ewaluacyjne już po wydarzeniu. Dodatkowo - z inicjatywy Grupy - jej delegacja wraz z 2 organizatorkami spotkała się z Dyrekcją Zarządu Zieleni Warszawa, aby omówić plany ZZW odnośnie powstającego MMS.


 2. Działania międzypokoleniowe (link)

  11 czerwca 2022 w godz. 12.00 - 17.00 odbyły się następujące działania:


  1. Grupa Liderska 60+ przygotowała stanowisko informacyjne tuż obok terenu budowy Międzypokoleniowego Miejsca Spotkań. W celu zaangażowania mieszkańców/ek w różnym wieku stanowisko było poświęcone także zbieraniu pomysłów na nazwę i działalność powstającego Pawilonu.
   Zebrano 12 pomysłów na nazwę Pawilonu oraz 71 propozycji z pomysłami na konkretne działania lub uwagami co do przyszłego funkcjonowania MMS.

  2. Warsztaty Mapa Sadyby - moje ścieżki, moje miejsce, gdzie przy pomocy kolorowych nitek i naklejek odwiedzający zaznaczali swoje sadybiańskie ślady.

  3. Warsztaty Sadybiańska oś czasu - wiele osób odpowiedziało na apel i przyniosło zdjęcia z rodzinnych archiwów zrobione w plenerach sadybiańskich; fotografie zostały skserowane na miejscu, a kopie umieszczone na czarnej włókninie ułożonej na stołach z białą osią czasu.

Wsparcia rzeczowego i promocyjnego udzielili nam Partnerzy:

 • Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto-Ogród Sadyba
 • Szkoła Podstawowa nr 115
 • Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej
 • Akademia Znajomych
 • Portal Sadyba24 jako patron medialny
 • ArtePawilon

Miło nam również poinformować, że 23 czerwca 2022 Grupa Liderska 60+ dołączyła do Partnerstwa Lokalnego Stacja Sadyba.


O projekcie oraz jego rezultatach można posłuchać i poczytać więcej na:


Informacje o artykułach są na bieżąco aktualizowane.


Konakt mailowy: kontakt@pi-stacja.org